Na odklízení sněhu mohou města ušetřit statisíce

Službu s názvem APONImetr, která dokáže ušetřit až statisíce korun při údržbě cest v zimním období, si mohou pořídit města či obce bojující s přívaly sněhu. Služba umožňuje sledovat detailně pohyb každého stroje, který provádí zimní údržbu a přitom patří dodavatelské firmě. Město či obec tak má k dispozici přesné údaje, kdy a kde byla technika v terénu, což také může předložit občanům. Hlavně ale město zaplatí jen přesně to, co stroj skutečně odpracoval. Službu nabízí jako jeden ze svých produktů společnost Autoporadce s.r.o., která provozuje server pro aukci vozidel www.autoaukce.com.

APONImetr funguje na systému kontroly vozidel, který používají firmy pro hlídání nákladů na provoz svých aut. V tomto případě však může město kontrolovat vozidla či techniku, která není jeho majetkem. Stačí pouze uvést do výběrového řízení na odklízení sněhu, že podmínkou účasti v něm je umístění hlídací jednotky ONIsystem do každého traktoru, bagru či sypače. Pro firmu ucházející se o zakázku to znamená jednorázový náklad ve výši přibližně 10 tis. Kč. Systém navíc může souběžně využívat i pro své potřeby, např. pro automatické vedení knihy jízd nebo jako zabezpečení proti odcizení či poškození.

Přínos pro město vysvětluje majitel společnosti Autoporadce s.r.o. Ivan Doubek: „Město či obec získá přístup do systému, ve kterém může přesně sledovat pohyb každého stroje. A to nejen ve smyslu jeho aktuální polohy na mapě, ale také například to, zda má stroj pluh v poloze odhrnování nebo třeba zapnutý sypač. Na konci měsíce pak přesně ví, kolik daný stroj odpracoval hodin a kde se v jakých časech pohyboval se spuštěnou radlicí. Zprávu může město předložit občanům, kteří si často stěžují, že odklízení silnic je nedostatečné.“

Sledování pohybu vozidel je zavedená služba, kterou nabízí řada firem. Žádný výrobce a prodejce této služby však dosud nenabízel ucelený produkt pro kontrolu dodavatelů.

„Z trhu víme, že díky APONImetru ušetří zadavatel zakázky přibližně 20% nákladů. Služba jej přitom stojí symbolických 190 Kč za měsíc. Odklízení sněhu ve větších městech přijde občany ročně na více než milion korun, což znamená úspory ve stovkách tisíc korun. I malá obec ale ušetří díky APONImetru deseti či statisíce korun,“ přibližuje konkrétní finanční přínos služby Ivan Doubek.